Možná už máte za sebou několik prohlídek Vašeho problému. Každý tvrdí něco jiného a Vy nevíte, jak se rozhodnout? Tato podstránka slouží v rámci našich cenových nabídek i jako doplňková část, do které se dostanete přes odkaz. Přestože se zákazníky hovoříme po telefonu, nemusí být některé věci snadno pochopitelné a právě proto je zde několik obrázků s popisem, který by měl usnadnit interpretaci informací, které od nás uslyšíte.

Většina materiálů se neustále posouvá, zejména v rámci nosiče likvidačních složek do samotného dřeva, mění se přístup sanačních firem zejména na základě svých zkušeností v rámci různých reklamací a vývoje či nepochopení, že některé služby jsou pouze jednorázová likvidační záležitost ( například mikrovlnná technologie).  

Vždy je něco za něco což znamená, že nelze přemýšlet zda je vše stejně učinné a každá technologie je stejná. Pokud nechci zásah do dřeva s důvodem velmi mírného oslabení konstrukce (proto se nevrtá podstatně napadený materiál), zvolíte nátěrové či nástřikové technologie, které také poskytujeme. Důvodem, proč chceme dělat převážně vysokotlakou hloubkovou injektáž je podstatně kvalitnější služba a míra ochrany při velmi podobné finanční náročnosti

Vlastnosti materiálů na kterých reálně záleží

Učinnost a míra ochrany

Pokud jde o účinnost sanačních materiálů, se kterými jako firma pracujeme, poskytujeme vždy možnost dohledat informace prostřednictvím technologických listů. Každý výrobce, chce-li dodávat materiál, musí splňovat certifikace. Materiály, které používáme nejsou volně dostupné právě s ohledem, že s nimi musí pracovat proškolená osoba. Materiály jsou velmi silné v rámci hubení škůdců a mají za sebou mnoholetý vývoj a je až neuvěřitelné, jaké schopnosti mají v porovnání s tím, co běžně koupíte třeba na internetu. 

Provzlínavost

Na této podstránce věnujeme celou jednu kapitolou „provzlínavosti“ materiálem, který používáme nejčastěji. Je krásně vidět, jak tato špičková chemie dokáže projít poměrně hluboko do dřeva i po nátěru. Na základě toho nelze rozporovat, že nátěry jsou nesmysl nebo že jsou nefunkční. Ve své podstatě mají smysl zejména pokud je použitý kvalitní materiál a má ideální podmínky, což je často v reálném světě obtížné dodržet.

Zatímco běžně dostupný materiál je schopný sanované dřevo ochránit v cca 2-3mm a jeho sílu si můžete docela ponížit i výrazným ředěním. Hodně vypovídá i přístup firem, které mají materiál naředěň dopředu a nedokáží tak zaručit, že je to ve správném poměru? Špičková technologie, kterou využíváme, dokáže obvykle ošetřit 4-7cm

Vliv na prostředí

Vzhledem k praconosti řešíme i to, zda máteriál není závadný vůči prostředí, ve kterém je potřeba ho aplikovat. To znamená sekundární vlivy po sanaci, zda není moc kapalný, případně čichově agresivní apod.

Trocha teorie - Podstatná část k zamyšlení

Až příliš často se sektáváme s klienty, kteří mají dost často nabídky od jiných firem a byl u nich prodejce technologie, která nemusí být to pravé. Tito klienti jsou pak těmito firmami ovlivněni a usilovně se snažíme vysvětlit princip technologií, které využíváme. Pojďme se spolu trošku zamyslet nad pár skutečnostmi. Věříme, že po těchto informacích budete chytřejší a budete moct provést rozhodnutí na základě své informovanosti. 

Jako první zde máme simulační obrázek, na kterém se budeme snažit ošetřit tento trám. Trám bude natřený chemií, která má provzlínavost materiálu 2-3mm, zde je každému jasné, co to udělá se škůdcem, který je už dávno hluboko ve dřevě. Argument, že při použití profi chemie je vše účinější je v podstatě polo-pravda. Ano, materiál, který můžeme používat jako sanační firmy je vždy podstatně účinější, ale technologie nátěrů a nástřiků je vždy méně účinná než hloubková cílená injektáž! Dost často se nepodaří natřít nebo nastříkat kompletně trám a v případě nátěrů by se mělo natřít ošetřované dřevo vždy ze všech stran. Bíla barva je materiál například Serpollgel či Xilix.

Na tomto kusu obrázku se snažíme poukázat na problém, který v reálném světě nástává. Pokud firma A chce provést pouze nátěr nebo nástřik a povrch není obroušen a zbaven nečistot, nemůže být tato technologie vůbec učinná. Proto se v těchto případech platí za pracnost přípravy, nikoliv za hmotnost sanačních prostředků. Červeně vyznačené místo znázorňuje obvykle jádro trámů nebo část dřeva, kam se prostředěk nemá šanci dostat a toto místo je vždy podstatně větší v případě nátěrů či nástřiků, než když je použita hloubková cílená injektáž. 

Pokud se podíváme na simulaci hloubkové vysokotlaké injektáže, v reálném světě je dřevo plné prasklin, vyžraných cestiček a pod tlakem se díky injektážnímu otvoru zhruba 15 - 20cm od sebe natlačí sanační ochraná chemie do dřeva v mnohem větším poměru, než kdyby byl vzorek pouze natřený. Na této stránce máte obrázky, jak to zhruba vypadá, ale není zde zatím dřevo staré v čem by byl ještě markantnější rozdíl. Žlutá barva je zde simulace škůdce, který opravdu není vždy jenom pod povrchem. 

TEST 1 - provzlínání dřevem - materiál (serpollgel II)

nejpoužívanější a nejmodernější chemie na trhu, alternativní XiLiX GEL CURATIF FONGI+ funguje podobně

Testovací vzorek bez nátěru opatřen lazurou. Nejde tedy o čistý trám.

Natření vzorku jednou vrstvou pomocí štětce. Fotka je pořízená během pěti minut. 

S odstrupem času cca 1h je postup provzlínání takový. 

 

S odstrupem času cca 3-4h je postup provzlínání takový. 

S odstrupem času cca 8h je postup provzlínání takový.  

Vzorek se po cca 12 hodinách stabilizoval a dále se neprokreslovala chemie postupem dřeva. Natřeli jsem zbylé strany, přičemž byla fotka pořízena přibližně 6h od prvního nátěru. Je zde viditelné, že i ostatní natřené strany postoupili do větší hloubky dřeva

Dokážete si jistě představit, jaká je realita proveditelnosti technologie ochrany či impregnace dřeva pomocí nátěrů či postřiků. Obzvlášť vzhledem k tomu, v jakém stavu se dost často dřevěné hmoty nachází. V reálném světě můžete mít dům po někom a vlastně ani nevíte, čím vším byl krov ošetřen či namořen, kde se dřevo vzalo a jaký má původ. Pokud je jakékoliv dřevo pod lazurou, lakem, barvou a čímkoliv co se na něj mohlo v minulosti nanést, je vždy dobrý nápad tuto vrstvu obrousit.

Pohledově se vždy broušením dosáhne hezkého stavu. Vyžadují to podmínky technologie pro správnou funkčnost materiálu. Tato část je většinou drahá z pohledu času, kterou firma potřebuje a pokud by byla použita slabší chemie, nemusí být ochrana vůbec znát. Problém nastává, že pokud firma A chce udržet cenu na uzdě, musí v rámci tohoto času ošidit chemii, protože by cena pro zákazníka byla vysoká a šel by za konkurencí. V podstatě to odpovídá na otázku, proč je lepší vysokotlaká injektáž, kde tato příprava odpadá a jako zákazník si zaplatíte víc sanačního prostředku. 

TEST 2 - provzlínání dřevem - hloubková injektáž

Přestože se můžete setkat s názorem "že je zbytečné navrtávat vše" zásadně nesouhlasíme! - Jednoduše se to tvrdí jenom, protože je to do jisté míry pracnější a jsou mnohem větší náklady na zakázku pro sanační firmu. Zejména jde vždy o spotřebu pakrů i vrtáků, která vychází i na několik desetitisíců v rámci 200-400bm, což jsou větší rodiné domy, stodoly atd. Pokud jde o spotřebu sanačního materiálu, natlačíme a použijeme obecně více chemie (podle naší analýzy spotřeby), pokud provádíme injektáž nebo jenom nátěr. Tento fakt je snadno ověřitelný. Vyšší náklady nemusí být nutně spojené pouze s chemií - například vrták, který stojí 150-200 Kč se dá zničit během pár sekund, pokud se s ním navrtá například hřebík. Přestože jsou náklady vyšší, výsledná práce je díky využité hloubkové technologii mnohem více efektivnější.

Na tomto zkušebním vzorku byl proveden vrt do 2/3, který je uzavřený pojistným ventilem a je vpravena chemie do vrtu. Aby bylo vidět, co se děje uvnitř, tak byl tento vrt navrtán a vydlabán pro příkladnou ukázku. 

Vrty jsou na tomto kuse od sebe 15 a 20 cm aby bylo vidět, že chemie se dostane skutečně daleko.

Po cca hodině působení chemie zůstává docela značná část chemie a působí na okolní dřevo, kdy je vidět postupně prokreslující se mapa. 

 

Postupem času se serpollgel provzlíná úspěšně materiálem - odstup času 2h

Postup prokreslení mapy - odstup času 6h

Na tomto vzorku je po cca 8h vidět, že mezi vrty se chemie zdárně provzlíná v rámci středu i krajů. 

Závěrem k vysokotlaké hloubkové injektáži 

Je potřeba upozornit na to, že zde jde o laboratorní test na čistém dřevě. Pokud by bylo dřevo v minulosti natřeno lakem, pro injektáž to v podstatě nehraje skoro žádnou roli, protože se dostáváme podstatně hlouběji a cílíme na co největší poměr ošetřeného materiálu. Nespornou výhodou je, že mám-li dřevo, které je rozpraskané, má už spoustu chodbiček a sanační materiál se dostane velmi rychle všude a cílí tak na škůdce rychleji než v případě nátěru, ke kterému se musí projíst podstatně zdravějším a méně ošetřeným materiálem. 

Prosím Vás, doporučujeme se skutečně zamyslet, zda je pro Vás důležitější ušetřit pár tisíc nebo jako zákazník dostat komplexní ochranu dřeva. Nemusíme provádět Vaši zakázku my, ale pokud si podrobně přečtete například cenové nabídky naší a konkurenční firmy obvykle zjistíte, že naše nabídky nabízejí podstatně kvalitnější službu. Přestože respektujeme, že může být cena rozhodující je nutné si uvědomit, že se naše ceny odvíjí na základě využitých technologií, které poskytují maximální možnou ochranu a proto cena nemusí být vždy levnější než nabídky konkurenčních firem. Tak jak u všeho platí zlaté pravidlo, levná práce je často dvakrát placená a v důsledku zákazník do ošetření investuje mnohem více peněz. 

Dost často nastává situace:

Nabídka A celkem 67 000 Kč (obsahuje: broušení - 25 000 Kč, hloubková injektáž 20bm - 7000 Kč,  nástřik chemií 180bm 35 000 Kč)

Nabídka B: celkem 75 000 Kč (obsahuje: hloubková injektáž 200bm 75 000 Kč, AIRless nástřik v ceně)

Závěr:

Pokud jste přečetli předchozí kapitoly o testech, dokážete si závěr vytvořit sami. Cenové nabídky jsou "jen o pár tisíc" rozdílné, avšak kvalita využité technologie hloubkové injektáže je mnohonásobně vyšší a trvalejší. Pokud provádíme pouze nátěr, platí pro nás to samé, že tato technologie má své limity.

Jste na konci. Máte dotaz či potřebujete poradit s výběrem konkrétní služby? 

Kontaktovat nás můžete i prostřednictvím telefonu a to na čísle + 420 731 858 492.

Objednat technika na prohlídku