Jak vypadá červotoč?

Červotoč pronikavý nebo proužkovaný (Anobium punctatum) je dřevokazný hmyz původem z Evropy, který je nyní bohužel rozšíření po celém světě. V larvím stádiu se zavrtá do dřeva a konzumuje ho. Dospělí jediněc měří na délku mezi 2,7 - 4,5mm. Má šedohnědé až šedočerné elipsoidní tělo se struktůrou připomínajícím mnišskou kutnu. Povrch těla je hustě hedvábně pýřitý. Na štítu má jednoduchý hrbolek a krovky jsou na konci zaoblené.

Druhy červotočů

Existuje několik druhů červotočů:

  • červotoč umrlčí (Anobium pertinax)
  • červotoč proužkovaný (Anobium punctatum)
  • červotoč kostkovaný (Xestobium rufovillosum)
  • červotoč spížní (Stegobium paniceum)
  • a spousta dalších druhů

Vývoj červotoče

Samice klade 20 až 40 vajíček do prasklin ve dřevě nebo do starých výstupních otvorů, pokud jsou k dispozici. Asi po třech týdnech se z každého vajíčka vylíhne 1 milimetr dlouhá, krémově bílá larva ve tvaru C. Po tři až čtyři roky se larvy částečně náhodně provrtávají dřevem, sledujíce a požírajíce škrobovitou část dřeva, a dorůstají až 7 milimetrů. Za sebou larvy nechávají požerky. Vývoj larvy probíhá do podzimu, po přezimování se opět rozběhne na jaře. Když jsou v létě připraveny k zakuklení, přiblíží se k povrchu dřeva. Následně vykousávají malé prostory těsně pod povrchem dřeva a zde jejich zakuklení trvá až osm týdnů. Dospělci pak prorazí povrch a udělají 1 mm až 1,5 mm velký výstupní otvor, přičemž se vysype prach, což je první viditelnou známkou napadení dřeva. Po vylíhnutí se dospělci nekrmí, najdou si partnery, rozmnoží se a umírají.

Život larvy červotoče

Samička červotočů naklade vajíčka do míst, kde proběhl vývoj předchozích generací. V průběhu života může naklást mezi 20 - 40 vajíčky. Za optimální podmínky pro vývoj larev je nezbytná teplota okolo 23°C spolu s vysokou vlhkostí vzduchu. Toto období v roce nastane zhruba na 4 - 5 týdnů a končí na podzim, kdy larvy přezimují ve dřevě do dalšího období.

Na jaře v dalším roce larvy konzumují dřevo dál a vytváří tedy rozsáhlejší poškození dřeva. Výletový otvor je následkem krátké doby, ve které se tento jedinej kuklí blízko povrchu dřeva - což neznamená že je pouze tam a proto stačí ošetřit povrch. Pokud jde o celkový čas potřebný pro vývoj červotoče, trvá přibližně tři roky. Život dospělého červotoče je poměrně krátký, trvá obvykle jenom 2 - 4 týdny, což je období pářící, protože už dále nekonzumují dřevo, ale hledají samičku pro započnutí další generace.

Jak poznat napadení dřeva červotočem?

Pokud si nejste jistí, zda Váš dům napadl právě červotoč, tak zde je pár typických příznaků

  • slyšíte chroupavé zvuky
  • na podlaze máte jemné piliny
  • výletové otvory jsou ve formě dírek
Jak na likvidaci červotoče?

Zbavit se červotoče není úplně jednoduché, ale je to možné. První možností je vždy vyzkoušet volně dostupné insekticidy, které zakoupíte buď prostřednictvím internetu, nebo lepších hobby marketech. Takové přípravky jsou většinou vhodné na lokální použití či prevenci před napadením, pokud máte zrovna nové dřevo. Vždy záleží, kdy se napadení a v jaké fázi a četnosti odhalí. Mělo by probíhat z těchto důvodů pravidelná kontrola, než nastane rozsáhlé napadení, které bez odborné pomoci nevyřešíte.

Odborná a definitivní sanace dřeva

Pokud jste napadení dřevěných konstrukcí červotočem odhalili pozdě, netroufáte si, nebo už máte metody pokusu a omylu za sebou a chcete se obrátit na odbornou firmu, která Vám dokáže vyměnit příliš napadené části krovu a ve zbytku provede důkladnou sanaci, pro trvalou ochranu a rezistenci proti opětovným náletům.

Odstranění dřevokazného hmyzu i hub je potřeba provádět s důkladem a zkušenostmi. Není nic neobvyklého, že dorazíme na zakázku napadenou nejen škůdci ale i domácím kutilem či neodbornou firmou. Je to vždy otázka do pranice, zda se vyplatí vyhazovat peníze do těchto možností. Pokud se to povede, je to v pořádku a všichni budou rádi, ale je na pováženou, když obvyklá sanace profesionální firmou začíná od 30 000,- pro běžný rodinný dům.  
Pokud Vás zajímá více o odborné likvidaci červotoče.
 

Jste na konci. Máte dotaz či potřebujete poradit s výběrem konkrétní služby? 

Kontaktovat nás můžete i prostřednictvím telefonu a to na čísle + 420 731 858 492.

Objednat technika na prohlídku